Planowany przerywany post może pomóc w odwróceniu cukrzycy typu 2, sugerują lekarze

Planowany przerywany post może pomóc w odwróceniu cukrzycy typu 2, sugerują lekarze piszący w czasopiśmie BMJ Case Reports po tym, jak troje pacjentów pod ich opieką, którzy to zrobili, byli w stanie całkowicie wyeliminować potrzebę leczenia insuliną.

Około jedna na dziesięć osób w USA i Kanadzie cierpi na cukrzycę typu 2, która wiąże się z innymi poważnymi chorobami i przedwczesną śmiercią. Uważa się, że kosztuje ona amerykańską gospodarkę tylko 245 miliardów dolarów rocznie.

Zmiany w stylu życia są kluczem do opanowania choroby, ale same w sobie nie zawsze mogą kontrolować poziom glukozy we krwi, a jednocześnie chirurgia bariatryczna (zespół żołądkowy) jest skuteczna, nie jest pozbawiona ryzyka – mówią autorzy. Narkotyki mogą radzić sobie z objawami i pomagają odeprzeć komplikacje, ale nie mogą zatrzymać choroby w jej ślady, dodają.

Trzech mężczyzn, w wieku od 40 do 67 lat, wypróbowało zaplanowany przerywany post, aby sprawdzić, czy może złagodzić ich objawy. Przyjmowali różne leki, aby kontrolować swoją chorobę, a także dzienne dawki insuliny. Oprócz cukrzycy typu 2 wszyscy mieli wysokie ciśnienie krwi i wysoki poziom cholesterolu.

Dwóch mężczyzn pościło przez kolejne 24 godziny przez kolejne 24 godziny, podczas gdy trzecia pościła przez trzy dni w tygodniu. W czasie szybkich dni wolno im było pić napoje o niskiej wartości kalorycznej, takie jak kawa / herbata, woda lub rosół, a wieczorem spożywać jeden bardzo niskokaloryczny posiłek.

Przed rozpoczęciem reżimu postu wszyscy uczęszczali na sześciogodzinne seminarium na temat żywienia, które zawierało informacje na temat rozwoju cukrzycy i jej wpływu na organizm; insulinooporność; zdrowe odżywianie; oraz jak radzić sobie z cukrzycą poprzez dietę, w tym post leczniczy.

Trwały one przez około 10 miesięcy, po czym ponownie zmierzono poziom glukozy we krwi na czczo, średni poziom glukozy we krwi (HbA1c), masę ciała i obwód w pasie.

Wszyscy trzej mężczyźni byli w stanie przestać wstrzykiwać sobie insulinę w ciągu miesiąca od rozpoczęcia planu postu. W jednym przypadku trwało to tylko pięć dni.

Dwaj mężczyźni byli w stanie przestać przyjmować wszystkie inne leki na cukrzycę, podczas gdy trzeci z nich przerwał trzy z czterech leków, które zażywał. Wszyscy oni stracili na wadze (o 10-18%), a także zmniejszyli liczbę postów i średnie stężenia glukozy we krwi, co może pomóc zmniejszyć ryzyko przyszłych powikłań – twierdzą autorzy.

Informacje zwrotne były pozytywne, a wszyscy trzej mężczyźni radzili sobie z dietą bez większych trudności.

Jest to badanie obserwacyjne i odnosi się tylko do trzech przypadków – wszystkich u mężczyzn. W związku z tym nie można wyciągnąć jednoznacznych wniosków na temat szerszego sukcesu lub innego podejścia tego podejścia do leczenia cukrzycy typu 2.

“Stosowanie schematu leczenia na czczo do leczenia cukrzycy typu 2 jest praktycznie niespotykane” – piszą autorzy. “Ta seria przypadków pokazała, że ​​24-godzinne reżimy na czczo mogą znacząco odwrócić lub wyeliminować potrzebę stosowania leków na cukrzycę” – podsumowują.

  1. Suleiman Furmli, Rami Elmasry, Megan Ramos, Jason Fung. Terapeutyczne stosowanie okresowego postu u osób z cukrzycą typu 2 jako alternatywą dla insuliny . BMJ Case Reports , 2018; bcr-2017-221854 DOI: 10,1136 / bcr-2017-221854