Jak szukać dobrego lekarza?

Długo zastanawiałem się nad tym wpisem gdyż osobiście nie chodzę po lekarzach od ponad 20 lat nie odwiedzam gabinetów lekarskich ani też żadnej apteki chyba, że dla kogoś znajomego, którego dopadła jakaś choroba i zaniemógł wtedy wykupuję dla takiej osoby leki z apteki. Niestety ludzie nie za bardzo chcą słuchać co im może pomóc w tzw. profilaktyce, aby zmniejszyć częstotliwość występowania przeziębień nie tylko sezonowych, ale i tych, które nie wiadomo skąd  pojawiają się rozkładając jednostkę do tego stopnia, że nie jest w stanie udać się do pobliskiej apteki samodzielnie po leki. Wiem, że wielu ludzi nie ma takiego szczęścia do zdrowia jak ja, ale sądzę, że gdyby chcieli choć troszkę posłuchać mogliby sobie pomóc gdyż metody, które stosuję na sobie działają i są skuteczne, ale nie będę ich opisywał gdyż podchodziło by to pod poradę medyczną, a tego nie wolno mi robić.

Oto lista, której sam się trzymam, a czytających ten wpis namawiam do jej zastosowania jeśli stwierdzą Państwo, że warto spróbować.

Dziesięć metod, które sprawią, że twój lekarz stanie się naturopatą

  1. Wybierz lekarza, który zechce współpracować. Jak możesz tego dokonać? Zacznij od rozmowy. Na wstępie za nim przejdziesz do wizyty w trakcie umawiania się na nią przekaż asystentowi bądź pielęgniarce następujące pytania : 1) “Przyjmuję witaminy. Co Pan/Pani na to?”. 2) “Uważam, że mój lekarz powinien ze mną pracować, szanując fakt, że to ja jestem odpowiedzialny za własne zdrowie. Czy taka teza jest zgodna z Pana./Pani wizją opieki?”. 3) “Nie szczepię się. Czy jest Pan/Pani skłonna zaakceptować tę decyzję?” Jeśli lekarz na powyższe pytania odpowie pozytywnie – zaczynamy współpracę. Jeśli nie –  szukamy dalej.  Początki mogą być trudne, ale cierpliwość w poszukiwaniu odpowiedniego lekarza powinna się opłacić.
  2. Należy zwrócić uwagę na tzw. lekarzy “holistycznych” lub “alternatywnych”, gdyż nie wszyscy oni stosują niekonwencjonalne metody i przyglądają się naszemu zdrowiu w szerszym wymiarze. Głoszenie frazesów na temat naturalnych sposobów leczenia to zupełnie coś innego niż zalecanie ludziom otyłym postu, a w przypadku leczenia zapalenia płuc zastosowanie kuracji witaminą c.
  3. Dbaj o zdrowie. Dobrze się odżywiaj. Nie pal, nie pij, nie używaj narkotyków. Prowadź zdrowy tryb życia innymi słowy musi Ci zależeć na sobie wtedy będzie łatwiej o siebie zadbać.
  4. Idąc na wizytę przygotuj się do niej. Zgromadź niezbędne informacje. Poszukaj w internecie info o swojej chorobie, sięgnij po poradniki diagnostyki i terapii, taki jak Merck Manual. Dowiedz się co konwencjonalna medycyna ma Ci do zaoferowania. Następnie poszukaj alternatywy. Pamiętaj wiedza to potęga.
  5. Gdy potrzebujesz diagnozy – zdobądź ją. Wsłuchaj się w to co mówi Ci lekarz wtedy, gdy odhaczysz wszystko co napisane w punkcie 4.
  6. Wykorzystaj techniki “sugestywnej sprzedaży”. Opowiedz lekarzowi o niekonwencjonalnych alternatywach, na każdą konwencjonalną metodę leczenia jaką Ci przedstawi.
  7. Następnie uruchom empatię czyli spójrz na siebie z perspektywy lekarza. Pamiętaj lekarz ma ograniczone pole działania, które opiera się na procedurach medycznych narzuconych mu przez system, a tu pojawiasz się Ty i dyktujesz warunki. Pamiętaj, aby nie zepchnąć lekarza do defensywy i nie zapędzaj go w kozi róg. Zgromadź materiały innych lekarzy, którzy zastosowali niekonwencjonalne metody terapii. Jeśli pokażesz to swojemu lekarzowi będzie mu łatwiej to przyjąć, że ktoś inny tego spróbował. Lekarze o tym na studiach nie uczą się.
  8. Wypróbuj metodę “dobrego i złego policjanta”
  9. Czasem warto pójść na kompromis i odnieść nawet niewielki sukces niż stanąć w martwym punkcie. Lekarz nie musi zgadzać się z tobą w każdej kwestii, ani Ty z lekarzem. Aby przekonać się, czy masz do czynienia ze specjalistą otwartym na alternatywne metody leczenia, wystarczy, że usłyszysz takie stwierdzenie : “Przyjmowanie witamin nie wpłynie negatywnie na twoje zdrowie”
  10. Nie unikaj pozytywnych opinii, oni to uwielbiają. Zadzwoń czasem i powiedz, że dobrze się czujesz. Prawdopodobnie usłyszysz : “Cokolwiek robisz – rób to dalej”, czyli słowa potwierdzające twój własny sukces.