Wilfrid Shute, MD 1907-1982 Evan Shute, MD 1905-1978

“Nie sprawiliśmy, że witamina E jest tak wszechstronna, Bóg to zrobił, zignoruj ​​jej miłosierdzie na własne ryzyko.” 
– Dr Evan Shute

W 1933 roku dr. Wilfred i Evan Shute byli jednymi z pierwszych lekarzy, którzy stosowali duże dawki witaminy E w leczeniu chorób serca. W tym czasie przeciwutleniacze i wolne rodniki były raczej niejasnymi pojęciami w chemii utleniania, daleko od problemów zdrowia i chorób. Również w tym czasie leczenie za pomocą witamin nie było brane poważnie  w leczeniu poważnych chorób, takich jak choroby serca i cukrzyca, w najgorszym razie uznawano to jako błąd. Jednak dzięki uważnym praktykom, takim lekarzon jak bracia Shute, którzy byli bardziej zainteresowani tym, co najbardziej pomogło ich pacjentom, badacze medyczni stali się zmotywowani do naukowego ich studiowania. Wyniki mówią same za siebie.

Przez dziesięciolecia witamina E była utracona jako “lekarstwo w poszukiwaniu rozwiązania na choroby”. W 1985 r. Linus Pauling napisał: “Niepowodzenie placówki medycznej w ciągu ostatnich czterdziestu lat w rozpoznaniu wartości witaminy E w kontrolowaniu choroby serca jest przyczyną ogromnej ilości niepotrzebnego cierpienia i wielu przedwczesnych zgonów. wysiłki zmierzające do powstrzymania odkrycia braci Shute na temat witaminy E ilustrują szokujące uprzedzenia zorganizowanej medycyny przeciwko środkom żywieniowym w celu poprawy zdrowia. ” Dr Pauling najprawdopodobniej doceniłby tę uwagę z najnowszego Listu Zdrowia Harvard: “Spójny zbiór badań wskazuje, że witamina E może chronić ludzi przed chorobami serca …

Dzisiejsze rosnące uznanie roli d-alfa-tokoferolu w zapobieganiu i odwracaniu chorób sercowo-naczyniowych jest spowodowane przede wszystkim braćmi Shute.