Robert Cathcart III, MD 1932 - 2007

“Nigdy nie widziałem poważnej reakcji na suplementy witaminowe. Od 1969 roku przyjąłem 2 tony kwasu askorbinowego, a ponad 20 000 pacjentów dawkowało dawki tolerancji jelitowej kwasu askorbinowego bez żadnych poważnych problemów i z wielką korzyścią.” -Robert F. Cathcart, MD

Niezależne oświadczenie zespołu ds. Przeglądu bezpieczeństwa witaminowego

Obserwacje Roberta Cathcarta dotyczące klinicznego zastosowania kwasu askorbinowego zyskały światową renomę wraz z szacunkiem Linusa Paulinga. Pochodzący z Teksasu, Bob przybył do Północnej Kalifornii jako dziecko i spędził większość swojego życia w Bay Area. Uzyskał dyplom lekarza na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco w 1961 roku, a następnie ukończył staż i pobyt w Stanford Hospital. Bob był instruktorem w chirurgii ortopedycznej w Stanford po jego rezydencji. “Proteza Cathcart” została wszczepiona na ponad 100 000 bioder.

Bob zainteresował się witaminą C, gdy przeczytał “Witaminę C” Linusa Paulinga i “Zimno przeziębienie” i zaczął jej używać do własnych alergii i infekcji wirusowych swoich pacjentów. Myślał o nowym efekcie ubocznym wysokiej dawki askorbinianu, a mianowicie biegunce, w nowy sposób. Zauważył, że tolerancja osoby na witaminę znacznie wzrosła w obecności choroby wirusowej, pozornie proporcjonalnej do ciężkości choroby. Osoba, która zwykle rozwija biegunkę z, powiedzmy, 12-gramowej dawki askorbinianu, może być w stanie tolerować ponad 100 gramów, gdy zachoruje na przeziębienie lub grypę. Bob stwierdził, że miareczkowanie dawki witaminy C do tolerancji  jelit pozwoliło na szybsze ustąpienie choroby.

Bob leczył dziesiątki tysięcy pacjentów z mega dozami witaminy C. Był popularnym wykładowcą na spotkaniach medycznych, gdzie swobodnie dzielił się swoimi odkryciami z kolegami. Jednak nie był dobrze opublikowany. Podobnie jak sam Linus Pauling, Cathcart spotkał się z odrzuceniem, a nawet pogardą z rąk redaktorów naukowych i medycznych. JOM jest dumny z tego, że jest jedną z niewielu platform, dzięki którym praca Boba zwróciła na siebie uwagę światowych profesji uzdrawiania.

Bob Cathcart otrzymał Linus Pauling Award od Towarzystwa Medycyny Ortomolekularnej w 2002 roku. Zostawia przypomnienie dla wszystkich, którzy zajmowaliby się nauką: postęp i sukces opierają się bardziej na beznamiętnej obserwacji i kreatywnym myśleniu niż na całej technologii, którą ludzkość kiedykolwiek wymyśli.

Z artykułu Richarda Huemera “In Memoriam: Robert Fulton Cathcart III, MD” JOM , 2007, 22:

Your content goes here. Edit or remove this text inline or in the module Content settings. You can also style every aspect of this content in the module Design settings and even apply custom CSS to this text in the module Advanced settings.