Abram Hoffer, MD, Ph.D. 1917-2009

“Abram Hoffer wniósł istotny wkład w zdrowie ludzi … poprzez badanie skutków dużych dawek witaminy C i innych składników odżywczych ..”
-Linus Pauling, Ph.D.

W filmie dokumentalnym “ Masks of Madness: Science of Healing”, Abram Hoffer mówi: “Choroba psychiczna jest zwykle chorobą biochemiczną. Schizofrenia jest zależna od niacyny.” Zwykłe wypowiedzi, takie jak te, wywołały rewolucję w psychiatrii. Osoba, która na zawsze zmieniła bieg medycyny narodziła się na farmie w Saskatchewan i uczyła się w jednopokojowym budynku szkoły. W 1952 roku, po zakończeniu rezydencji, zademonstrował, że przy pierwszych podwójnie ślepych, kontrolowanych badaniach placebo  w historii psychiatrii ta witamina B3 może wyleczyć schizofrenię. Ale w zawodzie medycznym, który “wie”, że  witaminy nie leczą “prawdziwych” chorób, młody dyrektor badań psychiatrycznych był dysydentem. Od ponad pół wieku dr Hoffer ma odmienne zdanie. Dr Harold Foster pisze: “Opowiadanie nowego paradygmatu nie sprzyja popularności. Hoffer jest nie tylko wysoce inteligentny; stale udowodnił, że jest w stanie przeciwstawić się prawdzie, niezależnie od osobistych kosztów. “

“Jeśli pacjenci przejrzą” schizofrenię “w starych podręcznikach – mówi dr Hoffer – umrą z frustracji i strachu, dlatego napisałem swoją pierwszą książkę” Jak żyć ze schizofrenią “Linus Pauling miał 65 lat i planował emeryturę. Udało mu się zobaczyć tę książkę na stoliku do kawy u przyjaciela. Pauling nie położył się spać pierwszej nocy, kiedy przeczytał tę książkę, postanowił więc nie iść na emeryturę z tego powodu.

Dr Hoffer napisał dwa tuziny książek i ponad 500 artykułów. Stworzył czasopismo “Orthomolecular Medicine” i był redaktorem naczelnym przez cztery dekady. Po co leczyć tysiące pacjentów, on właśnie przeszedł na emeryturę w wieku 88 lat, krzycząc, mówiąc: “Każdy powinien mieć zmianę zawodową co 55 lat”. To, co teraz widzi, to to, co zawsze widział: bardzo chorzy ludzie dobrze sobie radzą z witaminą B3.